В сентябре этого года были изданы новые учебники для студентов ИЯПП, которые написал наш преподаватель Даниел Крживанек. Вы можете прочитать интервью с ним о его работе с заграничными студентами.
1) Jak dlouho se věnujete výuce cizinců na ÚJOP UK?
Výuce cizinců se věnuji od roku 2001, toto září učím na ÚJOP UK již šestnáctý rok. Nejprve to bylo ve středisku ÚJOP UK v Poděbradech, od roku 2007 i ve středisku v Dobrušce a od roku 2010 ve středisku Praha Krystal.
2) Jaké předměty vyučujete?
V prvních letech jsem učil ve středisku ÚJOP UK v Poděbradech ekonomickou geografii a dějepis. Postupně jsem se stal metodikem střediska a posléze i vrchním metodikem ÚJOP UK pro humanitní a společenskovědní předměty. Tak jsem začal prosazovat rozdělení humanitních studentů podle oborů a přibyly nám nové předměty jako úvod do filozofie, politická geografie, politologie, moderní dějiny, různé semináře a tyto předměty jsem také učil.
3) Je obtížné připravit zahraniční studenty na přijímací zkoušky na vysoké školy?
Záleží na jaké obory. Samozřejmě je jiná příprava pro českého studenta a jiná pro zahraničního studenta. Český student se připravuje na gymnáziu komplexně na všechny předměty. Pokud chce nějaký obor studovat na vysoké škole, musí se mu věnovat ve volném čase individuálně. Pro některé obory stačí znalosti gymnaziální látky, pro jiné ne. Právě u humanitních oborů byl dlouhá léta velký přetlak studentů a přijímací zkoušky nebyly pouze z gymnaziální látky, student musel u přijímacích zkoušek projevit zájem o obor. Zahraniční studenti, kteří studují na naší škole, už mají po maturitě, připravujeme je tedy konkrétně na přijímací zkoušky pro jednotlivé obory. Obory politologie, mezinárodní vztahy, teritoriální studia, cestovní ruch, nebo demografie, které jsem na ÚJOP UK založil já, mají to specifikum, že přijímací zkoušky probíhají z oborových předmětů té dané specializace. Proto připravujeme na konkrétní předměty a požadujeme hlubší znalosti, než je požadováno na gymnáziích. Podle úrovně přijímacích zkoušek jsme tak nastavili naše předměty a ty odpovídají požadavkům přijímacích zkoušek. Protože připravujeme na oborové testy, víme, že tyto znalosti se potom studentům hodí i během bakalářského studia. Pokud studenti chodí pravidelně do školy a studují, tak je naše příprava opravdu velmi úspěšná. Takoví studenti se úspěšně dostávají na vybrané obory, ale také mají i usnadněnou práci v prvních ročnících bakalářského studia.
4) Jste autorem několika skript. Proč jste je začal psát?
Začal jsem psát, protože české středoškolské učebnice nejsou vhodné pro přípravu na přijímací zkoušky na námi připravované obory. Nepokrývají látku, na kterou se zaměřují přijímací zkoušky. Vysokoškolské učebnice jsou již příliš odborné a studenti se v těchto informacích často ztrácejí. Navíc příprava zahraničních studentů na přijímací zkoušky požaduje určitá specifika. Změnil se i systém výuky češtiny jako cizího jazyka. Na tyto trendy právě reagují moje učebnice.
5) Jaká byla první skripta?
První skripta vyšla v roce 2006. Jednalo se o učebnici ekonomické geografie Geografie pro ekonomické třídy zahraničních studentů.
6) Jak tato učebnice vznikla?
V roce 2003 jsme na ÚJOP UK řešili otázku, co s výukou předmětu zeměpis a s výukou předmětu reálie České republiky. Na schůzce s vedením ÚJOP UK jsme se rozhodli, že předmět zeměpis v ekonomických třídách přetvoříme na něco, co potřebují studenti ekonomických tříd. Vznikl předmět ekonomická geografie a z předmětu reálie vznikl předmět úvod do ekonomie. V humanitních třídách vznikl předmět politická geografie.
7) Jaká skripta jste už tedy vydal?
Po prvních skriptech Geografie pro ekonomické třídy zahraničních studentů jsem hned začal psát skripta Politická geografie pro humanitní třídy. Ta vyšla v roce 2008. Pak následovala dlouhá přípravná etapa dějepisné učebnice. Řešili jsme dlouho koncepci těchto učebnic. Mezitím se humanitní obory přesunuly z Poděbrad do Prahy na středisko Krystal. Dějepis začali učit noví kolegové. V září 2016 konečně vyšla skripta Moderní dějiny politické I. Druhý díl čeká v nakladatelství. A mezitím jsem napsal ještě jednu geografickou učebnici, kterou používáme pro přípravu demografických a geografických oborů. Ta se jmenuje Geografie I. a vyšla také nyní v září 2016.
8) Na jakých skriptech pracujete nyní?
V současné době připravuji novou učebnici na ekonomickou geografii. Je to z toho důvodu, že původní učebnice začala vznikat již před 13 lety a mnohá data již zastarala. Nová učebnice je rozdělena na dva díly, pro zimní a letní semestr. Učebnice Ekonomická geografie I. je již hotová, prochází fází pretestace, na druhém dílu pracuji. Současně s učebnicemi připravuji i prezentace a materiály pro výuky, aby kolegové, kteří podle učebnic učí, měli vše připravené.