Naši studenti byli na světelném festivalu SIGNAL a dělí se svými zážitky:
Olga Borodina, K1
Nikdy jsem nebyla na festivalech světelných instalací, takže nemám s čim srovnávat „Signal“. V tomto umění nic nerozumím, a proto můžu ocenit vizuální obrazy, ale nemůžu ocenit způsob provádění.
Náměstí Miru, kostel sv. Ludmily
Instalace ne kostele sv. Ludmily na náměstí Miru se mi líbila víc, než ostatní, protože byla fyzicky vetší. Obrazy, které byly promítány do kostela, vypadaly téměř jako skutečné, objemné a živé, jako, například, ptáci na fotografii. Hudební doprovod se mi zdál, že byl převzat z filmů, a to zdobilo atmosféru, která vládla na náměstí.
Haštalská
Instalace na Haštalské ulici vypadala jako srdce, uvnitř kterého stál volný klavír a jakýkoli kolemjdoucí by mohli hrát na něm. Srdce měnilo barvu do taktu z hudbou. Byla jsem tam s mým kamarádem, který umí pěkně hrát. Hrál jednu z mých oblíbených melodie a byla jsem příjemně překvapena. Okolní lidé ho požádali, aby hrál více.
Ovocný trh
Instalace na Ovocným trhu vypadala jako malé bludiště z bílých zdí. Uvnitř labyrintu byla místnost s kamerami, které zasáhly lidi, kteří tam vstoupili. Obraz z kamer se vysílal na vnějších zdích labyrintu. Byla to minimalistická instalace, která mě nezaznamenala, navzdory její interaktivitě.
Náměstí Republiky
Instalace #glass pochází z Japonska a je pro Evropany obtížné pochopit, stejně jako všechno japonské. Autor říká, že instalace odráží vztah mezi tvůrcem a dílem. Musíme vymyslet která část instalace je umělec, a která je jeho práce. Samozřejmě, jsou ze stejného těsta (to je sklo).
Hybernská
Uvidět instalaci, název kterou se týká náboženských témat ve městě, kde žije 75% ateistů, bylo moc nečekané. Ale sužet málo připomínal o modlitbech v obvyklém smyslu. Šest lidských postav se v komplikovaném tanci pohybovalo za depresivní elektronickou hudbu. Blízko této instalace jsem strávila nejvíce času, protože mě velmi zaujala svým kafkovým duchem. Toto umělecké dílo plně odpovídá mojí romantické vizi o Praze.
Yana Belomoina, K3
O víkendech jsem se zúčastnila velmi zajímavé akce v Praze. To byl festival „Signal“, který trvá déle než rok. Už jsem o tom slyšela od svých kamarády a rozhodli jsme se jít společně. Počasí o víkendu bylo úžasné, což umožnilo trávit příjemný čas na festivalu. Program jsme neplánovali, ale rozhodli jsme se během návštěvy navštívit.
Bohužel se nám podařilo navštívit ne všechny instalace. Navštívili jsme pouze 4: Náměstí Míru, Staroměstské Náměstí, Náměstí Jiřího z Poděbrad a Sady Svatopluka Čecha. Největší dojem na nás vyvolal instalace na Náměstí Míru. Bylo to naprosto velké! Většina lidí se podle mého názoru zúčastnila instalace na Staroměstské Náměstí. Ale to je způsobeno skutečností, že toto je nejnavštěvovanější místo turistů.
Nejvíce mě zaujalo rozsah této akce. Lidé z celého světa jsou sjednoceni prostřednictvím umění!
Ale existuje jedno velké mínus. V tomto roce byla většina instalací zaplacena. To značně omezuje návštěvu některých skupin lidí.
To, co mě nejvíc překvapilo, bylo to, kolik radosti to přináší lidem. Lidé různých národností a věků se přiblíží umění. Je velmi zajímavé to pozorovat.
Logovik Alex, K2 a Loshchakova Daria, K4
O víkendů jsme byli na „Signal Festival“. V sobotu ráno jsme připravovali program, kam chceme pojít. Bylo krásné počasí a měli jsme dobrou náladu! V sobotu večer jsme šli do Náměstí Míru a dívali jsme se na představení. To bylo velmi zajímavé, ale bylo mnoho lidí. Pak jsme jeli metrem do stanice Jiřího z Poděbrad. Tam bylo taky dobré představení. V neděli v 19:00 hodin jsme byli na Staroměstské náměstí a dívali jsme se na festival taky. Tam nelíbilo se nám, protože bylo nejvíce lidí. Nás překvapilo, že na Náměstí Míru lidí prodávali zářící balónky.
„Signal Festival“ byl moc dobrý.
Anatoliy Chernoussov a Daniyar Sabitov, oba K5
Pošli jsme se spolužáky na Signal Festival. To byla první společná třídní procházka. Počasí bylo moc dobré. Myslili jsme, že na Vinohradech bude ne tak mnoho lidi, proto jsme dojeli do stanici Náměstí Míru.
Viděly jsme laserovou show na budově kostela sv. Ludmily. Bylo to fantastické. Pak Anek a já jsme diskutovali pro to co jsme viděli. Ta show se ukázala moc zajímavou pro nás, protože se nemohla bych demonstrovat v Kazachstanu. Kazachstan si oznamuje jako světský stát, avšak si nemůžeme představit laserovou show na kostele nebo na mešitě, např. v Astaně. Show na Náměstí Míru ukázalo nám jaký musí být reálný světský stát.