Festival svobody je platforma zastřešující akce pořádané různými iniciativami s cílem připomenout události spojené se 17. listopadem a propagovat demokratické principy a hodnoty občanské společnosti.
Text a foto – Anastasia Vasilevskaia, K3
Chci vám říct, jak jsem šla na svátek pod jménem : „Den boje za svobodu a demokracii“. Akce se konala v centru města. Na akci jsem strávila asi 3 hodiny. Bylo to úžasné! V centru města bylo obrovské množství lidí! Také bylo mnoho muzikantů, kteří zpívali v češtině a v angličtině.
Nejvíce se mi líbila atmosféra svátka. Cítila jsem štěstí. Štěstí svobodných lidí. Štěstí lidí, kteří mohou volně studovat, pracovat, cestovat, milovat a žít! Večerní světla, vůně vína a sladkostí, hlasitá hudba a smích. Není to takové štěstí? Jak Jaroslav Hutka zpíval: “ Co je nejpustější, co je nejpustější, žít život bez lásky…“. Když poslouchám tuto píseň, rozumím tomu, že jsme všichni lidé. Jaký je rozdíl mezi barvou naší kůže a jazykem, kterým mluvíme? Všichni známe pocit bolesti, ztráty milovaných a osamělost. Podívala jsem se na svíčky osvětlené Čechy na náměstí… Cítila jsem bolest a vzpomínky. Lidé nyní mají mnohem větší svobodu než dříve. A je to úžasné. Jsem ruská dívka s ruskou duší, ale rozumím čechům! Rozumím jejich bolesti a rozumím jejich štěstí. Cítím to všechno! A je to skvělé!
Text a foto – Daniyar Sabitov, K5
17.listopadu jsem byl na festivalu Svobody. Národní Třída byla pro dopravu uzavřena a byl ten bulvár jenom pro lidi a jejich radosti.
Jako vždy je zaimave pro mě poravnávat ČR a Kazachstán. My taky máme svátek, který spojen s nezávislostí ale to není vůbec důležitý den pro občany Kazachstánu. Myslím, příčina je v tom že Češi svou svobodu dostali sami a obyvatelům Kazachstánu nezávislost dopadla jako přezrálé jablko. Proto Češi svou svobodu cení.
Je tam ještě jeden rozdíl. Kazaši ztratili svou nezávislost v roce 1731. Odtud se stali kolonií Ruského Imperiumu a pak kolonií Sovětského Svazu. Ale navzdory tomu Kazašská Sovětská Republika byla poslední republikou která odešla z SSSR, co znamená že být kolonnií v tu historickou dobu bylo pro Kazaši normálně. Češi naopak už měli skušenost nezávislosti v době 1. Republiky. Předtím už zformovali svou národní identitu. A proto svoboda byla tak nezbytná.