Text – Maria Lukutina, foto – Maria Lukutina, Stanislav Pecka
Myslím, že každý člověk někdy snil o tom, že by chtěl navštívit minulé století.
Bohužel časové cesty ještě nebyly vynalezeny, ale vy se můžete na celý večer přenést o několik století zpátky, když pojedete na bál.
Skupiny historických tanců po celém světě organizuje bály (šlechtické plesy) ve starých budovách a sálech.
V říjnu jsem měla štěstí navštívit Bál napříč staletími v zámku Brandýs nad Labem. To byl můj první bál v Česku.
Zámek Brandýs nad Labem se nachází blízko Prahy, takže cesta trvala jenom půl hodiny autem. Když jsem přijela na zámek, tam se už začínali scházet lidé v hezkých historických kostýmech.Protože se bál nazýval Bál napříč staletími, kostýmy byly od doby renesance do konce 19. století. Moje šaty byly z empírové doby (začátek 19. století).
Před bálem byla zámecká prohlídka, která trvala celou hodinu. Průvodce řekl, že tento zámek byl založen na začátku 14. století a pak byl přestavěn v renesanční době. Na stěně nádvoří byly krásné renesanční sgrafitové výzdoby. Průvodce nám taky pověděl hodně zajímavých příběhů z života Habsburků, kteří bydleli v zámku.
Bál začínal v 17:00. Hrála tam hudební skupina a všichni hudebníci a hudebnice byli také v renesančních kostýmech. Bál vedla taneční mistryně paní Hana Tillmanová – známá učitelka historických tanců z Prahy. Paní Hana vyhlašovala název tanců, předváděla základní složky a napovídala i během tanců.
Většina tanců byla velmi jednoduchá, takže se je všichni mohli na bále naučit. Ale byly také i komplikované, například Mr. Beveridge’s Maggot (můžete se podívat na tento tanec ve filmu Pýcha a předsudek se známým britským hercem Colinem Firthem tady). Byla jsem strašně ráda, že jsem neudělala v tomto tanci několik chyb.
Uprostřed bálu byla dobrá večeře v zámecké restauraci. Bylo tam tradiční české jídlo: vepřový řízek a bramborový salát a guláš a knedlíky.Bál skončil ve 22:30. Navštěvníci a návštěvnice se převlékli do moderních oděvů a kouzlo zůstalo pouze na fotkách.