Ve spolupráci s francouzským Reunion de musées nationaux Grand Palais a Ateneum Art Museum v Helsinkách připravila Národní galerie Praha retrospektivní výstavu František Kupka 1871–1957. Výstava představuje dílo Františka Kupky v celé jeho šíři, od raných prací z devadesátých let 19. století až po abstraktní práce z padesátých let 20. století.
Az Kabanov, Henry Korolev a Elena Shibaeva
23 listopadu po lekce jsme chodili do Národní galerie Prahy na výstavu malíře Františka Kupky. Chodili jsme společně se studenty z jiných skupin. Jeli jsme společně do galerie metrem do stanice Malostranská. Výstava byla v budově Valdštejnské jízdárny a měla 2 patra. Stejná výstava byla dříve v Paříži. Vstup pro skupiny studentů stála 30 korun. S námi byla průvodkyně, která vyprávěla nám o životě Kupky, proč to bylo zajímavé, a také o jeho obrazech, co znamenaly některé jeho obrazy, co malíř chtěl říct lidem. Byli jsme velice detailní a fascinující na tvůrčí cestě Kupky, ani jeden detail nebyl ponechán bez dozoru. Podívali jsme se na obrázky, diskutovali jsme o tom, co jsme viděli, a snažili jsme se pochopit, co je na obrázcích zobrazeno. Jeho obrazy byly napsány jak v žánru realismu, tak v abstrakcích. Líbil si nám obraz «Klavírní klíče nebo jezero». Společně s celou skupinou jsme se snažili zjistit, co autor chtěl v tomto obrazu prezentovat.
Ve druhém patře byly prezentovány ilustrace. Každá ilustrace obsahovala obrovské množství detailů. Například na jedné z ilustrací Kupka velmi přesně vykreslil mapu Evropy a vykreslil malými tečkami města na mapě. Výstava byla úžasná. Výstava zanechala dobrý dojem, někteří studenti si zakoupili pohlednice s obrazy Kupky.
Jana Ermolina
Upřímně, ta výstava byla pro mě nejzajímavější a nejkrásnější ze všech, které jsem navštívila za poslední pět let. Průvodkyně pověděla nám o životě Františka Kupky, jeho rodině a také o tom, co ho obvykle inspirovalo. Například, František je jeden z prvních umělců, který začal malovat obrazy v pohybu, začal mixovat barvu ve svých dílech. Ve svém životě František měl 3 ženy, kterých miloval, a proto on také jich maloval. Také jsem se dozvěděla o tom, Kupka má takovou sérii obrazů, na kterých můžeme uviděl jeho dceru. Na začátku série jsme viděli ji, jak stojí nahá s míčem v ruce, a v následujícím obrazu jsme jenom mohli uvidět, jak barvy z minulého obraza přetekali do druhého. Šikovnost F. Kupky hrát s barvou těžké neuvidět. Moje nejoblíbenější obraz z té výstavy se nazývá “Peníze”. Malíř velmi jasné zobrazil, jak jsou ve skutečnosti peníze podlé, historie a morálka toho obraza vždycky budou aktuální.
Tukanova Marie
V pátek 23.11.2018 naše skupina znovu vyrážela na studování kultury České Republiky. Tento den jsme navštívili výstavu výjimečného, nestandardního a velmi talentovaného umělce Františka Kupky. František Kupka je známý svými abstraktními obrazy. Podle mě, ten umělec a ho úžasné výtvory nedodrželi v plné výši ocenění a známosti.
Exkurze určitě byla perfektní. Dostali jsme hezkou průvodkyni, která povídala nám o životě a díle Kupky. Měla výbornou výslovnost a mluvila pomalu, proto jsme, jako cizinci, jí dobře rozuměli. Také mluvila velmi zapáleně, s láskou do svého díla, jsme to cítili.
Obrazy Františka Kupky překvapili mě. Ten člověk viděl a cítil svět úplně jinak, po svém. On se snažil vyjadřovat své vidění v obrazech, kteří třesou hloubkou a mnohostranností.
Nejvíce se vryli do paměti tento obrazy:
1. “Balada”( Radosti života). Podle mě, syžet obrazu je vždy aktuální- neidealní lidi v ideální přírodě. Dvě slečny si užívají život na vylidnění pláže. Co ještě potřebuji, abych být štastní?
2. “Dorotky” ( Žigolety ). V tento obraze mi překvapil jí styl. Na první pohled zdavá se, že vidíme dvě slečny v krásných šatech,ale když se podíváme pořádně, tak uvidíme, že ty slečny jakoby rozplývájí se v obraze, a zůstávají jenom jích šaty.
3. Také mi překvapil obraz ženy, která odpočívá. Těžko říct, čím přesně, ale ten obraz předvolává hodně rozporné smysly.
4. Nejznámější obraz neudělal na mě silný dojem, ale byla pro mě zajímavost, že hodně výtvorů v životě Kupky bylo spoutáné s tento obrazem.
Takže, jak už jsem psala, výstava se mi moc líbila a těším se na další akce.
Marina Dolgikh
23. listopadu jsme šli celou skupinou na výstavy slavného českého malíře Františka Kupky. Pro mĕ to byli moc zajímavé, měli jsme průvodkyně, která nám moc pomohla. Mluvila o malíře a o tvorbě obrazů. Zjistili jsme, že zpočátku Kupka pracoval ve stylu realismu a pak přešel na abstraktní umění. Líbí se mi víc, jak vypadají obrazy ve stylu realismu, protože pro mě to blíže. Jeho obrázky jsou opravdu neobvyklé, hledal různé úhly a neobvyklé barvy. Nejvíce se mi líbí, jeho obraz nazvaný „Voda“. Maloval to zelenou a modrou barvou. Taky moc se mi líbílo jeho obrazů o jeho manželce a její dceři. Tyto obrázky vypadají velmi neobvyklé ale moc výborně.
Taky Kupka byl ve skupině mladých umělců, tam se naučil abstrakce. Jeho práce v novém stylu vypadají také velmi zajímavě. Obraz „Klávesy piána“ napsaný ve stylu abstraktního umění, ale myslím, že existuje část realismu. Velmi ráda, že jsem přišla na výstavu a viděla jsem tyto obrazy.
Elizaveta Evsiukova
O víkendu jsem šla na výstavu, která představí dílo Františka Kupky. Ta akce se mi moc líbila! Naše skupina měla fantastického průvodce, který pomalu mluvil, a proto všechno bylo jasné.
Na výstavě byli díla od raných práci z 19. století až po posledních práce z 20. století. Nejdřív ta expozice byla prezentována v Paříži a měla velký úspěch. Myslím, že pražská akce bude taky ho mít.
Výstava byla členěna do tematických celků od symbolismu do abstrakci. Mám ráda jeho symbolické malby a první portréty, ale moc se mi líbilo abstraktní umění. Nejsem znalec takového umění, a vždycky když jsem byla v muzeu, tak jsem nikdy nemohla pochopit úmysl nějakého obrazu. Ale průvodce vysvětlil mi řeč tvarů a barev, a teď na obrazech Kupky vidím ne jen barevné vertikály a skvrny, ale hluboký smysl a ideu.
Valerie Korshun
Chtěla jsem jít podívat na výstavu Františka Kupky hned jak jsem přijela do České republiky a uviděla jsem, že Národní Galerie poskytuje takovou možnost. Už jsem znala takového českého umělce, ale do naší návštěvy jsem se ještě neseznamovala s jeho životopisem a vývojem tvorby. Na štěstí, na výstavě jsme měli skvělou průvodkyně, která srozumitelně a zajímavě vypravovala nám o Kupke.
Zalíbilo se mi, jak vypadala výstava, ale kvůli neobvykle struktuře několikrát bylo trochu těžké sledovat za chronologickým pořadí obrazu umělce. Myslím si, že bez průvodkyně bych musela porad pozorovat všechny podpisy a informace.
Těžké říct, které období tvorby Kupky zaujalo mě nejvíc, protože se mi líbily jeho realistické obrazy (například, Podzimní slunce, anebo Studie k poslednímu snu), a také, určitě, několik abstraktních (Diagonální roviny, Eudia, Amorfa, Klávesy Piana, jezero). Bohužel, ne všude se mi líbily barvy, které používal umělec, ale jenom protože obvykle preferuju tlumené obrazy. Ale, určitě, uznávám jeho cíl používat specifické barvy, aby vyvolávat zvláštní pocity v lidech.
Zajímavě bylo se také podívat na jeho kresbu a ilustrace pro různé časopisy toho času. Myslím si, že taková část jeho práce dává pochopení, že František Kupka opravdu uměl malovat, a mohl pracovat v různých stylech a technikách. Ta část jeho tvorby se nacházela na druhém patře, odkud se objevoval krásný výhled na celou výstavu.