O své zážitky z prohlídky České televize se podělili naši studenti. Ve článku byly použity fotografie od Aliny, Eleny, Marii.
Elena Shibaeva, K7
18.února, v pondělí po lekce, jsme šli na exkurzi do České televize. Bylo tam několik lidí z různých skupin. Jeli jsme nejprve metrem a pak autobusem. Naše exkurze začala kolem jedné hodiny a trvala asi 2 hodiny. Nejprve jsme se seznámili s naším průvodcem, který byl velmi příjemný a veselý. Náš průvodce nám dokonce přečetl několik veršů v ruštině.
Bylo to velmi neobvyklé. Nejprve jsme přišli do studia, ve kterém se nám ukázali krátký film o České televizi, co to je, kolik lidí tam pracuje, co a jak tam je natočen pro diváky. Také jsme se mohli podívat, jak fungují kamery, jak televizní moderátoři čtou titulky, to vše bylo možné vyzkoušet, jak by jsme byli moderátoři televizních.
Také tam bylo několik historických kostýmů, které kdysi byly použity při natáčení filmů.
Potom jsme šli do jiných studií. Byly v místnosti, kde bylo mnoho kamer, které visely nad stropem.
Pak se místnost připravovala na nové natáčení. Také pak jsme šli do jiných studií. Byli také ve studiu, kde bylo natočeno představení pro děti. Bohužel jsme se nemohli dostat do jiných studií, protože natáčení v nich již bylo dokončeno.
Na cestě zpátky jsme se vrátili do místnosti, kde jsme sledovali film. Tam jsme mohli natáčet videa a udělat fotografie. Byla to zajímavá exkurze.
Iana Ermolina, K5
Česká televize. Její budova se nachází na Kavčích horách, není to úplně daleko od Krystalu, cesta mohla by být delší. Jeli jsme se skupinou metrem a pak autobusem. Průvodce byl moc inteligentní a hodný, často s námi komunikoval, abychom měli možnost dozvědět více faktů o místě, ve kterém jsme tehdy byli.
On se zeptal nás, v jakém roce bylo to samé první vysílání československé televize a kolik televizních kanálů má ČT. Předpokládám, že ten pán vůbec nevěděl, že máme každý týden SKS a prostě sebe nemůžeme dovolit neumět téma veřejných služeb. Také jsme se procházeli přes celou budovu ČT a průvodce nám ukázal, že mají vlastní požární stanici. To je velmi logické, protože na televizi jsou spoustu věci, jež se klidně můžou rozhořet. Zábavné také byl ten fakt, že kolem nás, když jsme se přišli podívat na studiu pro dětský program, procházeli hodně známých v Čechách lidé, ale bohužel jsme nikoho z nich neznali, takže jsme se prostě pozdravili a šli dál.
Alina Ezhova, K7
V pondělí 18. února jsme byli na České Televizi. Studovala jsem žurnalistiku na univerzitě, ale nikdy jsem předtím nebyla na televizi, a proto ta aktivita budila můj zájem.
Nejdřív jsme se soustředili v historickém studiu, které je podobné museu.
Podle stěn stáli věšáky s šaty legendárních českých div, které vypadá trochu zastaralé pro moderního diváka.
Taky tam byly staré modely televizorů a kamer a maketa studia.
Náš průvodce Vladimir byl rád, že jsme ruské mluvčí a začal citovat ruskou literaturu a přečetl nám verše Lermontova.
Pak nám pověděl o historii České Televize, která vznikla v roce 1953, a promítl krátký film o tom, jak funguje Televize dneska. Líbil se mi ten film, protože byl humorný. To je zábavné, že Češi často používají animované postavy ve výukových filmech.
Pak jsme se dívali na maketu České Televize a šli jsme do studií.
Viděli jsme velké studio pro speciální program (například oslavy svátků), scénický provoz a dětské studio, kde se skončilo natáčení před chvílí. To je škoda, že jsme se neměli šanci podívat na studio informačního programu nebo na nějaký newsroom.
Ale nejzajímavější část exkurze byla nakonec, když každý si mohl popracovat za kamerou a před ní a podívat se, jak on nebo ona vypadá na obrazovce o televizoru.
Marina Dolgikh, K2
18. února jsme spolu se skupinou šli na prohlídku České televize. Celá exkurze nám trvala 3 hodiny, což je poměrně dlouho, ale podle mě toho nestačilo. Místo, kde se nachází televize, je obrovské a skládá se z několika budov. Dostat se k němu docela těžké, 30 minut metrem a potom autobusem. Během exkurze jsme se dozvěděli, že celá oblast zabírá 42 km, také je i samostatná budova pro kontrolu zařízení. Také se stalo známým, že celkem tam jsou 1700 pracovníků, což je možně porovnat jako několik desítek centra Krystal. Prohlídka byla vedena dvěma skvělými muži, jak se ukázalo. Jeden z nich vyjádřil jako animované hrdiny, co bylo velmi zábavné.
Naše prohlídka začala malým příběhem o vytvoření televize a krátkým filmem o hlavní budově a kanálech. Všechny základní informace jsme věděli z lekcí SKS, nemůžu říct, že některé informace mě překvapila. Jediná věc, která byla zapamatována a nová, že mají programy pro neslyšících a co je překvapivější, pro nevidomé. Česká televize, skládá se pouze z 6 kanálů, co se mi zdálo docela málo.
Pak jsme mohli prohlédnout část budovy a navštívit studia, kde se natáčejí programy a filmy. Překvapilo velikost některých studií, v jedné z největších, se cítíte jako mravenec) Také jsme viděli natáčení nějakého dětského programu, co byl také neobvyklé. A na konci jsme se mohli vyzkoušet jako vedoucí nebo operátor.
Celkově, tato exkurze byla zajímavá a zanechala pozitivní emoce, ale nemůžu říct, že jsme se naučili mnoho nového, ale mám touhu jít tam znovu, jen možná trochu v jiné roli.
Evgenii Smirnov, K2
Nejdřív bych chtěl říct, že jsem zapomněl pas, a proto jsem jel do české televize a nevěděl jsem, jestli mě tam nechají jít, tak na štěstí jsem měl ISIC, a proto nakonec všechno dopadlo dobře!
Zaprvé jsem navštívil místnost, kde natočilo hodně pohádky a taky každý den tam natočí české zprávy. Tam bylo hodně různých oblečení a některé jsem oblekl, a myslím, že jsem vypadal dobře.
Tato místnost taky měla hodně videokamer, a display s titulky, každý z nás mohl zkusit být kameramanem nebo moderátorem zprav. To byl pěkný pocit, zdá se mi, protože to bylo poprvé v mém životě. Pak náš vedoucí pustil nám velmi moderní a výborný film o české televizi, píšu to, protože ten film byl profesionální natočen a sestříhán, taky ten film popisoval každý kanál a povídal o tom, jak pracuje a co děla na každém z nich.
Potom náš vedoucí ukazoval nám velkou halu, kde natáčí hodně filmů a seriálů. Na stropu bylo hodně věc, například – kamery, světla různých forem, zrcadla atd. Taky na té ploše byla taková dekorace se schodištěm a oknem v gotickém stylu. Pokračovali jsme návštěvu a šli jsme do jídelny, kde jsme si dali se spolužáky kávu a pokračovali dál. A na konci návštěvy jsme pobývali ve studii, kde natočí večerníček pro děti, tam bylo hodně dekorací s různými barevnými obrázky a taky tam byli všude kamery a seděl tam režisér po světlu a po zvuku.
Celá návštěva trvala kolem dvě hodiny a náš vedoucí mluvil trochu rusky, a proto ta návštěva ještě byla veselá!