Ve čtvrtek 28.10. je státní svátek (Den vzniku samostatného Československa). Studenti neměli školu, ale využili den jinak. V Praze je možné navštívit řadu míst, která jsou jinak veřejnosti nepřístupná, nebo je možné podívat se do galerií a muzeí zdarma. Studenti ze semináře SKS byli v Národní galerii, parku Černínského paláce (ministerstvo zahraničí), v Senátu a na Magistrátu hlavního města Prahy.
Valeriia Abramova
Den vzniku první republiky Československa jsme se (já a moje kamarádka) rozhodly strávit v Národní galerii Prahy, a právě v Šternberském Paláci. Na místo jsme dorazili ráno a proto před tím, abychom navštívily muzeum, jsme měly malou procházku po Pražskému hradu: to bylo zázračné, jelikož jsme se dívaly na něj, když všude byla mlha a špičaté vrcholy katedrály svatého Víta se topili v ní.
Viděly jsme též reportérů a novinářů, již se připravovali na natáčení položení květin pomníku TGM na počest vzniku první republiky. Všimla jsem si na budově Narodní galerie vedle pomníka TGM jeho heslo: “Nebát se, nelhat a nekrást”, což podle mě je zajímavé a důležité, protože váží na místě, kde zasedá vláda. Také jsme se podívaly na střídání stráže, ale, kdo ví proč, nezdálo se nám to moc poutavé.
V galerii jsme si poslechly přednášku o náboženském umění 14. a 15. století (viděli jsme i ruské ikony z Novgorodu) a pak se dívali sami. Všimla jsem si, že protestanské křesťanství v obraze svatých, Ježíše a Panny Marie se výrazně liší od pravoslaví. Mám více zájem spíše k evropské a ruské ikonografii, a proto některá díla italských mistrů se mi nelíbila.
Překvapilo mě, že na mnoha evropských ikonách je Ježíš vyobrazen jako blonďatý, když je v Rusku nejčastěji s tmavými vlasy. Poprvé v životě jsem viděla v galerii polyptich (dokonce několik). Kromě křesťanského umění (ikonografie) se mi líbila díla Dürera a Bruegela, některých golandských mistrů (nečekala jsem, že uvidím tu Vanitas).
Samozřejmě, se nám nepodařilo obejít celé muzeum najednou: je to velmi velké, ale určitě se tam ještě jednou vrátíme! Když jsme vyšly ven, svítilo sluníčko, bylo krásné počasí, fotily jsme se, navštívily jsme katedrálu sv. Víta a šťastnými jsme jely na dovolenou domů!
Alina Nezhinskaya
28. října začal náš prodloužený víkend. Měla jsem volno, a proto jsem se rozhodla navštívit místa, která nám doporučila paní Zdena.
Vstala jsem brzy ráno a nejdřív jsem šla do Národního muzea. Bylo ráno a my s kamarády jsme nemuseli čekat dlouho. Prohlédli jsme si všechny výstavy, které tam byli.
Pak jsme šli do Senátu Parlamentu České republiky. Bylo tam velmi mnoho lidí a museli jsme čekat příliš dlouho. Ve skutečnosti, prohlídka trvala méně, než jsme čekali ve frontě, ale uvnitř bylo hezky.
Určitě jsme se prošli zahradu vedle Senátu. Jmenuje se Valdštejnská zahrada. Moc se mi líbily sochy, kašna a rybník s rybami. Jsem strašně ráda, že jsem tam šla. Určitě to stalo za návštěvu!
Po Senátu jsme šli do Lichtenštejnského palácu. Tam jsme také dlouho čekali. Ale to mi nevadilo, protože mám ráda různé aktivity.
Vraceli jsme se domu až večer. Byli jsme unavený, ale velmi šťastný! Bylo to krásně.
Daria Suchkova
Den otevřených dveří pro mě začal pozdě. Nevěděla jsem, že téměř všechna zajímavá místa mají otevřeno až do 16 hodin. Proto jsem vyšla z domu ve tři a půl večer a do centra jsem dorazila až v době, kdy bylo vše zavřené.
Ale naštěstí se mi podařilo navštívit dvě místa. Nejdřív jsem šla do nového města, kde jsem navštívila Magistrát Hlavního města Prahy. Zvenčí to není moc hezká budova. Je šedý a matný. Tento styl architektury se mi moc nelíbí. Existuje několik pater, ale pouze jedno patro bylo otevřeno pro návštěvníky. Je zde několik velkých místností s krásným nábytkem s velkými drahými lustry. Tohle místo se mi opravdu nelíbilo, protože jsem se tam nudila a nezajímalo mě to.
Pak jsem šla do Mariánské náměstí, kde jsem navštívila další budovu pražského Magistrátu. Je to krásná, stará budova zvenčí i zevnitř. Uvnitř je také několik pater, který byli otevřeni pro návštěvníky. Existuje mnoho krásných fotografií Prahy v minulosti i současnosti. V jednom z pater se nachází velká konferenční místnost. Existuje mnoho červených židlí, dvě elektronické desky a vyhrazené sedadlo reproduktoru s mikrofonem. Když jsem tam přišla, vystupovali tam studenti Vysoké hudební školy. Zpívali operu. Bylo to velmi krásné a působivé.
Bohužel, jsem nenavštívila Senát a Národní muzeum, ale doufám, že příští rok budu mít takovou příležitost.
Vitalina Shelefeta
V pátek 28.října v České republice byl statní svátek – Den vzniku Československa. V tento roce bylo 103. výročí, a proto lidé mohli navštívit dny otevřených dveří v Senátu České republice, Národním museu, zahradách. Já jsem taky šla na procházky a exkurze.
Zaprvé jsem navštívila zahradu Černínského paláce, která se nachází na Loretánském náměstí. U vchodu do ní jsem přečetla informaci o historii paláce a zahrady, a taky jsem dozvěděla, že je to nejstarší barokní stavba v Česku. Zamilovala jsem se do přírody v zahradě a klidu, nebylo tam vůbec lidi. Vedle ní se nachází Loreta. Ta budova je velmi hezká, a líbili se mi její sochy.
Pak jsem pokročila svou procházku. Přišla jsem do Valdštejnské zahrady, protože jsme chtěla jít na exkurzi do Senátu ČR, ale bohužel byla tam velká fronta, a rozhodla jsem, že nechci utratit čas v ní. Uviděla jsem pávy, a bylo to velké překvapení, protože mám ráda ta zvířata.
Byl to poutavý víkend v Praze.