Text – Anatoliy Chernoussov, K5
Když se zeptáme na to, co je demokracie, každý odpoví jinak. Někdo považuje za demokracii nadvládu většiny, někdo naopak říká, že to je povšimnutí si potřeb menšin.
Třetí zdůrazňuje, že stát je demokrtický, když dodržuje lidská práva. Ale podle mého názoru správnou odpověď dává ruská politoložka Jekaterina Šulmanova: demokracie je státní systém, který rozděluje moc mezi co největšímu počtu lidí. Je to pravda, že jiné než demokratické systémy soustřeďují moc v rukou malé skupiny lidí.
Z tohoto hlediska přímé volby Prezidenta ČR vypadají dost demokraticky. Čeští občané mají moc ovlivňovat stát. Triumf demokracie!
Ale není to tak jednoduché.
ČR je parlamentní stát a de facto hlava státu v ČR je premiér. Prezident má reprezentační funkce a taky působí balancování principu brzd a protivah, protože když Vláda, tj. výkonná moc, se úzce spojovaná se Sněmovnou, tj. zákonodárnou mocí, je nutno mít doplňkový prvek, aby fungovala klasická dělba moci: legislativa, exekutiva i judikativa.
Ale potřebuje Prezident tak velkou legitimitu, kterou dostává po přímých volbách? Já si myslím, že ne. Proč si tak myslím?
Jak už bylo řečeno, v ČR Prezident je doplňkovým prvkem, a takový poměrně malý element nemůže mít legitimitu stejnou jako Sněmovna a Vláda. Takže Česko má jakoby dvě rovnovážné výkonné moci, to vede jen ke konfliktům.
Co dělat? – je jedna z dvou věčných ruských otázek. Druhá je Kdo je vinen? (ale tou se nebudeme zabývat).
Myslím si, že je třeba zrušit přímé prezidentské volby a nechat senátory volit prezidenta. Senátoři jsou zvoleni občany v jednomandátových obvodech a mohou rozdělit se o legitimitu s Prezidentem.