Signal festival 2019

Фестиваль «Signal» – это фестиваль света, видеомэппинга и световых инсталляций. Улицы и другие общественные места Праги в течение четырех вечеров превратились под руководством чешских и мировых мастеров светового дизайна в художественные объекты и пространства, которые нетрадиционными формами отражали различные облики современной и исторической Праги. Объединяющая тема седьмого фестиваля – революция. Предоставляем репортажи и отзывы наших студентов: 

foto – Aliia Iliasova

Aliia Iliasova, K5

V pátek večer jsme šli s kamarádkami a s maminkou na Signal festival, protože pro mě bylo moc zaíjmave srovnat ten festival s festivalem „Kruh světa“ v Moskvě. Signal festival je pěkný a neobyčejný. Jeli pět stanic metrem, od „Petřiny“ do „Staromestská“, a pak šli jsme pěšky přes Karlův most a fotografovali jsme tam hezký večerní výhledy Prahy, potom jsme šli na ostrov Kampa a tam byla první plocha festivala, bylo neobyčejný představení, kde človek byl v pohybu pod hudbu v zvlaštní dekoracích.

Potom jsme šli do Tyršova doma, tam nakupovali jsme vstupenky a 3D brýle za 100 korun. Představení bylo na domě, to trvalo okolo deseti minut. A pak šli jsme do Lennonovy zedě, tam bylo interaktivní představení, kde možno bylo posouvat jakoukoli část těla a to objevovalo se geometrickými soškami na obrazovke.

Potom šli na procházku po centru Prahy a kamarádky fotografovali si a památky, a pak oni ujeli na kolej a my se procházeli po centru dále. Bylo tam hodně lidí. Na festivale líbilo se mi moc jenom představení na Tyršovém domě.

Amra Mešić a Milica Vukadinović, K7

Minulý víkend jsme byli na festivalu Signal. Šli jsme tam, protože je Signal Festival moc zaímavý, a taky je velmi popularní. Chtěli jsme vidět některé instalace. Protože bydlíme na Hostivaři, museli jsme jet tramvají, a potřebovali jsme jednu hodinu do centra. Dívali jsme se na instalace, které byly zdarma, protože jsme neměli vstupenky. Bylo tam mnoho instalaci, které nejsou zdarma, ale nekoupili jsme vstupenky včas. To byla velká chyba.

foto Oleksandra-Mariia Dzhavadian

Šli jsme jenom do Karlína, a tam jsme se dívali na instalace v Kostele sv. Cyrila a Metoděje. Potom jsme šle na Lyčkovo náměstí, a tam jsme se dívali na instalace od Illa. Pak jsme šle v Kaizlovy sadů, protože tam taky byla jedna malá instalace, ale myslíme, že ona nebyla moc zajímavá. První dvě instalace měli hudbu taky. Hudba sledovala světla.

foto Oleksandra-Mariia Dzhavadian

Na festivalu bylo hodně lidí. Tam byli mladí, ale taky staří lidé. Taky tam bylo hodně rodin a hodně děti. Signal Festival byl velmi zajímaví. Instalace byli interaktivní, a nebyli dlouhé. Nelíbilo nám se, že instalace byli na mnoha místech, a nemohli jsme vidět většinu z nich. Protože jsme jenom byli do Karlina, rádi se vrátímé na festival přiští rok, a půjdeme na další místa.

Diana Alcheva, K7

O víkendu jsem byla na festivale Signal. Byla jsem na festivale 2 dny – v pátek a v sobotu, protože byl tam rušný program.
V pátek večer jsme šli na festival spolu já, můj bratr a moje kamarádka Liza. Nejprve jsme se podívali na laserovou instalaci nad Vltavou blízko Národního divadla. Podstatou instalace byl absolutní synchron pohybu laserů a zvuku. Bylo to zajímavé, ale bylo tam hodně lidi, protože ten den bylo rozloučení s Karlem Gottem.
Pak jsme šli na Nosticovu zahradu, kde byla další instalace, která jmenovala se „10^100“. Vypadala jako zvláštní hřiště a nelíbilo se mi to, protože nic nebylo jasné.
Ale potom jsme šli do Petřínských sadů k další instalace, která byla velmi poučná. Jmenovala se „Trabi“, jako Trabant auto. Bylo to jedním ze symbolů Východního Německa. V roce 1989 asi 15 000 východních Němců běželi do západního Německa. Instalace je věnována této událostí, po které zůstalo na Petříně kolem tisíce opuštěných trabantů.

foto: Jan Hromádko ~ instalace: Trabi ~ autor: Signal Production a Post Bellum ~ Petřínské sady


Nakonec jsme byli velmi unavení a šli domů. V sobotu jsem pokračovala návštěvu festivalu s kamarádkou Nastyou.

Anastasiia Makarets, K7

V sobotu 12. října jsme šli na festival grafického 3D designu a mapování. Jmenuje se Signál. Byli jsme tam já a kamarády Diana a Vadim. Dívali jsme se na projekce, která byla na Kostele svatého Cyrila a Metoděje na Karlíně.
Nejdřív jsme šli moc dlouho. Protože jsme šli do Kostelu ze stanice Náměstí Míru. Nechtěli jsme jet autobusem, protože bylo tam mnoho lidí. Počasí bylo skvělé. Nebylo větru. Proto jsme měli dobrou procházku. Dívali jsme se na památky a mluvili jsme.
Na náměstí u Karlínu bylo mnoho lidí. Byli tam velký lidi a malý děti. Nebyla jsem tomu moc ráda. Protože mám strach velkých davu. Dívali jsme se na instalace, která startovala ve 20.00. Bylo to video moc zajímavé, pronikavé a neobvyklé.

Když jsem bydlela v Petrohradě, pracovala jsem jako režisérka ve video firmě. Proto jsem dělala podobný projekt. Ale nebyl on taký těžký. Nemohla jsem se nadívat na tu projekce. Dobře udělali designéři pohyby pod hudbu a použili geometrii objektu. Odeslala jsem video do kolegy, který taky maluje grafický design. Zalíbilo se to.
Okolo mě stala holčička. A na každý nový záběr mluvila: “Aaaah!” Bylo to mile a zábavné.
Ale byla ta projekce trochu krátká. Pak projekce se skončila, Vadim šel další. Nemohla jsem jít další na procházku, protože jsem byla trochu nemocná.

Vadim Svintitskiy, K7

Minulý víkend v Praze proběhl Signal Festival, který se koná každý říjen od roku 2013. Letos jsem opravdu chtěl navštívit této akce, protože minulý rok jsem byl na Signal Festivalu a fakt se mi to líbilo. Tento rok festival začal ve čtvrtek, ale pro mě to začalo v pátek, protože ve čtvrtek jsem ukončil studium v 19:00 a další den jsem musel mít čas na domácí úkoly. Ve čtvrtek večer dokonce jsem nepoužil Instagram, protože jsem nechtěl vidět spoilery z festivalu. Letos se instalace uskutečnily ve třech oblastech: Malá Strana, Staré Město a Karlín. Ve městě bylo celkem 18 instalací, z nichž některé byly placené a některé byly zdarma.

V pátek večer jsme s přáteli šli do Karlína, protože tam byla největší a nejúžasnější instalace – “Space & Possibilities”. Světelná show se konala na Cyrilském a Metodějském kostele, bylo to úžasně krásné. Nepřišli jsme na začátek instalace, takže jsme to neviděli úplně, ale stejně jako v loňském roce byla každá instalace opakována každých 10-15 minut, tak jsme se podívali na show znovu. Všichni se to moc líbilo, ale všichni souhlasili, že instalace v loňském roce na Náměstí Míru byla větší a krásnější.

Kromě toho jsme navštívili několik menších instalací. Nejvíc ze všeho si pamatujeme instalaci s očima a instalaci “Intensive reflections on modernity”. Bohužel jsme nebyli schopni navštívit všech osmnáct instalací, ale z toho, co jsme viděli, se nám líbilo všechno. Doufám, že příští rok budu moct navštívit Signal Festival znovu. Jsem velmi rád, že nyní žiji v Praze, každý týden se zde konají zajímavé akce.

Video – Mariia Bessarab

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *