Panteon Národního muzea a jeho proměny

В этом году в Кристалле есть новинка – „Культурные пятницы“. Это различные социально-культурные мероприятия для наших студентов. Все желающие могут не только любоваться и созерцать красоты пражских достопримечательностей, галерей, выставок и других интересных мест, но и много интересного узнать от восторженных экскурсоводов. Немалую роль играет и льготы для студентов. Постепенно будем приносить репортажи со всех мероприятий.

V tomto roce máme na Krystalu kulturní pátky. Na páteční odpoledne organizujeme pro studenty skupinové návštěvy zajímavých míst v Praze. Už byli na výstavě francouzských impresionistů, v Národním muzeu, na výstavě Václav IV. a jeho doba v Jízdárně Pražského hradu, připravujeme návštěvu Musea Kampa, Českého rozhlasu, Rádia Svobodná Evropa a podobně. Studenti mají nižší vstupné (20 – 70 korun) a většinou také průvodce, který jim v češtině o výstavě nebo místu hodně poví. Zde si můžete přečíst texty studentů o exkurzi do Národního muzea, které bylo otevřeno po několikaleté rekonstrukci.

Amra Mešić a Milica Vukadinović, K7

V pátek jsme jeli do Národního muzea na exkurzi. Museli jsme zaplatit vchod 70 korun, a proto jsme šli jako skupina a měli jsme akce na vstupenky. Narodní muzeum byl otevřen v roce 2018 po rekonstrukce, která trvala 42 měsíců. Budova muzea je moc grandiozná a impozantní. Zahájili jsme naši návštěvu v Panteonu a průvodkyně nám dala pracovné listy a mluvila o historickým vývojům muzea, a taky o České republice.

V muzeu jsme viděli busty mnoho slavných Čechů. Tam bylo mnoho mužů, ale jen dvě ženy. Myslíme si, že v České republice je mnohem víc žen, které zasloužily být tam a mít bustu.


Další expozice na které jsme se dívali jsou expozice o Kazachstánu, pilotů ve druhé světové válce, o historii žurnalistiky v České republice atd. Další expozice budou připraveny do roku 2020.
Při exkurzi nám se nelíbilo, že průvodkyně mluvila dost rychle a komplikované, a že jsme museli sedět na podlaze a psát ve pracovných listech, protože my nejsme děti.

Daria Simac, K7

V pátek osmnáctého října jsme se skupinou byli na zajímavé exkurze. To je speciální výlet s UJOP. Šli jsme ve Národní Muzeum, co je velká a krásná budova. Šli jsme později po lekci ve Muzeum. Národní Muzeum je v centru Praze na hlavní ulice, kde je moc obchodu a velký památek, který se jmenuje Svatý Václav se koněm. V Muzeum mi měli hezkou průvodkyně, která řekla nám pro historie a architekturu Národního Muzea. Taky pak jsme šli do haly když byl maket velryba, pak jsme šli a dělali moc fotky.

Anastasia Pirkova, K1

V pátek v rámci školní exkurze jsem navštívila Panteon v Národním muzeu v Praze. Už jsem dlouho chtěla jít do Národního muzea, takže na tuto exkurze jsem se těšila. Do muzea jsme jeli se skupinou z Krystalu a tento den byl opravdu hezký, takže jsme se užili i cestu.


V muzeu nás už čekala mladá a energická průvodkyně, která nám všechno o Panteonu a dalších expozicích popovídala. Dozvěděli jsme o tom, že sochy a bysty, které dneska můžete uvidět v Panteonu, tam byli ne vždycky, všechno záleželo na tom, kdo vládl na českých zemích. Například v roce 1891 v Panteonu bylo jenom několik soch. V době vzniku Československa (rok 1918) do Panteonu dávali více soch českých nebo slovenských vědců, politiků a jiných známých osobností jako důkaz toho, že Československo má svoji vynikající osobnosti a lidí můžou na nich a svůj stát být hrdí. Při komunismu v muzeu bylo hodně činitelů komunistů, ale míň Čechů, protože komunisti měli svůj názor na to, kdo musí být v takové síně slávy. V současnosti v Panteonu jsou sochy a bysty českých a československých přírodovědců, historiků, umělců a politiků. Taky tam jsou sochy Františka Josefa I a jeho manželky Sisi, kteří vypadají jinak: jsou bílé a nejsou až kovů. Všechny bysty a sochy mají své místo v sálu a místo každé sochy něco znamená. Například byst Josefa Václava Myslbeka je blízko okna, ze kterého můžete vidět Václavské náměstí a sochu svatého Václava, kterou on vytvořil.


V prostoru Panteonu jsem se cítila, že staletí historie je kolem mě a já se můžu dotknout její malou částí. Ráda, že jsem měla možnost navštívit Národní muzeum, i když tam nebyli všechny expozice. Mám důvod se vrátit ještě jednou.

Oleksandra-Mariia Dzhavadian, K7

V pátek jsem poprve byla v Národním muzea. Ten dům je na Václavské Náměstí. To je velký dům a před ním je krásný fontán.
Měli tam exkurze. Průvodkyně dala nám papír a psaly jsme potom úkoly o muzeu. Byla to zajímavá idea, ale přes to byly jen v jedné hale.


Podlaha byla z mramoru, a mramor měl různé barvy. Každý tip mramoru byl vzat z jiné země. Muzeum měl sál podobný panteonu, protože byl kulatý a měl mnoho busty slavných a důležitých lidí pro českou historii.
Byli tam busty přírodovědců, historiků, umělců a politiku. Tam byl Tomáš Garique Masařík, Edvard Beneš, František I.
Bust Františka a jeho manželky byly bílí, protože když bylo Československo oni dávali moc peníz pro rozvoj muzea. V 1891 tam bylo jenom 10 bustov.
Teď vím o dlouhé a komplikované historii muzea. V 1939 tam skládaly zbraně, a v 1945 uzavřely.
Řekli nám že když chtěli zničit Česky rozhlas, spletli jeho s Národním muzeem. Proto byl obnoven až v 2019 roce, protože ve střechách byly díry od výstřelu.
Moc jsem mi líbila architektura vevnitř a to byl důvod udělat mooooc krásných foto.
V muzeu byla taky umístnění kostra velryby. Mnoho hal bylo prázdné.
Taký haly byly malování umělcami. Obrazy byly velmi krásné. Fotografovali jsme asi 3 hodiny.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *