Komentovaná prohlídka Národního divadla

Уже стало традицией в октябре ходить в Нацональный театр, но не на представление, а на экскурисию по историческому зданию. Экскурсовод знакомит наших студентов с историей Национального театра, покажет в подвале первый камень фундамента и знаменитый занавес Войтеха Гинайса, работы Миколаше Алеше, Юлиуса Маржака и других мастеров. В партере студенты могут любоваться огромной люстрой. С террасы на крыше театра открывается выликолепный вид на город. Можете прочитать впечатления от этой экскурсии трёх наших студенток.

Vždy v říjnu chodí studenti Krystalu na tradiční exkurzi do Národního divadla. Český průvodce jim vypráví o jeho historii, zavede je do suterénu, kde vidí základní kameny z památných míst, ukáže jim slavnou oponu Vojtěcha Hynaise, výzdobu od Mikoláše Alše, Julia Mařáka a jiných umělců generace Národního divadla. Podívají se do hlediště a obdivují obrovský lustr. Zážitkem je i vystoupení na terasu divadla, odkud se nabízí nádherný pohled na Národní třídu, Vltavu a panorama Pražského hradu. Takto popsali exkurzi tři naše studentky:

Valeriya Kolesnik, K4

Byli jsme na exkurzi do Národního divadla v Praze. Vyprávěli nám o historii a samozřejmě ukázali všechno: historické kameny v nadaci, design budovy, fotografie z představení a mnoho dalšího. Bylo to velmi zajímavé a poučné.

A teď se chceme s vámi podělit o historii tohoto místa. V roce 1853 začala výstavba divadelního chrámu, která trvala 9 let. Na projektu pracoval Ignaz Ullman. V hledišti bylo umístěno osm set lidí. Vernisáž dočasného divadla se konala 18. listopadu 1862. Ukázka inscenace „Král Vukashin“ Vitezslava Galeka. Představení probíhají 20 let, mezi jinými autory byli A. Dvořák a B. Smetana. Tato budova přežila dodnes: nyní má technické místnosti.

V roce 1865 byla vyhlášena soutěž na vývoj projektu nového velkého divadelního komplexu. Projekt vyhrál Joseph Zitek. V roce 1881 byla na břehu Vltavy dokončena výstavba hlavního divadla v zemi. Národní divadlo zahájilo práci s operní produkcí Libuša Bedřicha Smetany, která se konala 11. června 1881. Tento objev byl způsoben příchodem Rudolfa, korunního prince Rakouska.

Po ztrátě 11 představení je divadlo dočasně uzavřeno kvůli opravám. Během výzdoby došlo k požáru na kupole budovy. Hlediště a pódium shořelo. Oheň se stal katastrofou pro celý český národ, kultovní místo v Praze bylo zničeno.

Sbírka na restaurování budovy měla národní charakter. Dary byly poskytnuty pod hlasitým sloganem „Národ – sebe.“ Tento nápis je nyní přítomen v hledišti.

Rekonstrukci provedl architekt Josef Schulz, který je také autorem budovy Národního muzea. Schulz pracoval zrychleným tempem a divadlo bylo obnoveno v rekordním čase. Již 18. listopadu 1883 došlo k opětovnému objevení.

Od roku 1883 je hlavní místo českých divadelních diváků příjemné, překvapivé, zaujme publikem inscenacemi, režijními pohyby a inovacemi. Národní divadlo má několik etap. Od roku 1976 do roku 1983 byla nová budova divadla znovu přestavěna a rozšířena na novou scénu. Na sté výročí Národního divadla se otevírá nová scéna. To ubytovalo Magic lucernu divadla, ukazovat jeho neobvyklá představení k publiku.

Závěrem: vám doporučujeme poradit se s návštěvou Národního divadla v Praze.

Alena Petrova, K4

Naše exkurze do Národního divadla byla velmi zajímavá, nejvíce se mi líbilo samotné pódium a krásný strop, všechno bylo velmi staré a atmosférické. Byli jsme také odvezeni na střechu tohoto divadla, kde byl otevřen nádherný výhled na Pražský hrad.

Naše průvodkyně se mi moc nelíbila, protože mluvila rychle a tiše, ale podařilo se mi pořídit spoustu fotek.

Daria Simac, K7

Ve středu šestnáctého října jsme se skupinou byli na exkurzi v Národní Divadlo, co je velká a moc krásná budova. Národní Divadlo je v centre Praze poblíž nejslavnější a nejdelší řeky, Vltava. Co krásná budova je na stanice Národní. Lístek stojí osmdesát korun pro studenta, při příjezdu jsme nevstoupily v divadlo v 10:00. V divadle jsme měli hezkou průvodkyně, která řekla nám pro historie divadlo, například o prvním základním kameni z hory Říp a Radhoště, který byli nainstalován v roku 1886. A Národní Divadlo otevřelo se v roku 1881. Ale v srpen 1881 byl požár, byl pochopen jako celonárodní katastrofa, vyvolal obrovské odhodlání pro nové sbírky: za 47 dní byl vybrán milion zlatých. Na sbírku přispělo celkem 45 % lidí z Prahy. Budovu po požáru dokončil Josef Schulz. Obnovené divadlo bylo otevřeno 18. listopadu 1883. Pak jsme šli do hlavní scéně, kde poslouchali hezky orchestr, pak byla zkouška na hlavní scéně, bylo moc zajímavé a fantastické. Taky na konec exkurzi jsme byli v foye v hlavní galerii, kde byli krásný obrazy a lustr, které vážil 2 tóny. A pak jsme šli na střechu, kde byl krásný výhled na Prahu, taky udělali foto.

Foto – Alena Petrova a Daria Simac

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *