Opera Prodaná nevěsta

24.10.2019 v Národním divadle se hrála opera Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta a studenti z Krystalu se vydali za kulturou. Jak si užili naši studenti tento kulturní zážitek, dozvíte se níže:

Diana Alchaeva, K7

Minulý týden jsem měla velkou zajímavost, protože jsem byla v Národním divadle na opeře “Prodaná nevěsta”.

Už vím, že Čechy mají rádi divadlo. A taky já mám ráda divadlo, ale poprvé jsem byla na opeře. To byla školní aktivita, a proto všichni studenti Krystalu měli vstupenky zdarma. Ale bylo tam hodně lidí, nejen studentů.

“Prodaná nevěsta” je komická opera, napsal ji český hudební skladatel Bedřich Smetana, a všechno bylo v češtině. Rozuměla jsem skoro všechno, protože byli tam české a anglické titulky. Ale anglické titulky nebyli správně.

V prvním dějství se seznámíme s hrdiny opery – Mařenkou a Jeníkem. Jsou milování, ale rodina Mařenky se rozhodla, že ona musí být vdaná za syna bohatého pána. Tak hrdiny šli na různé triky, aby byli konečně spolu.

Líbili se mi orchestr a zpěváky. Bylo to velmi profesionálně. Sólistka zpívala vysoké tóny. Taky moc se mi líbí prostory Národního divadla, tam je nejlepší a nejhezčí hlediště, co jsem viděla. Ten večer ne bylo nic, že mi nelíbilo. Opera se také líbila jiným divákům, všichni tleskali dlouho.

To byla moje první zkušenost v českém divadle. Myslím, že v budoucnosti půjdu na další představení.

Illia Bessarab, K2

Ve čtvrtek, 24. října jsem se studenti a učitele kurzu UJOP šel do Národního Divadla na operu českého skladatele Bedřicha Smetany „Prodaná nevěsta“. Ona začínala v sedm večer v historické budově Národního Divadla. Jel jsem tam metrem na stanici „Můstek“ a pak sel pěšky. Nemusel jsem platit žádné vstupné, protože jsem dostal lístek od kurzu, ale kdybych to musel koupit, platil bych od 230 do 1190 kč.

     Musel jsem tam hodně poslouchat, rozumět a mluvit česky. Pro mě to bylo trochu těžko, ale rozuměl jsem skoro všechno, o čem zpívali. Myslím, že hra mi s těm pomohla. Moc mi se líbí opera, ale na opere českého skladatele jsem byl poprvé a mám z toho jenom úžasní dojmy. Nejvíc mi líbil zpěv českých zpěváky a hudba Smetany, kterou mám rád.

     Na opeře bylo hodně lidi a taky mnoho cizinci. Pro mě to je dobře, že moc lidi chce jít do divadla. Myslím, že to indikátor vysokého kulturního úrovně národa.

Mariia Bessarab, K1

Ve čtvrtek jsem byla v Národním divadle na opeře „Prodaná nevěsta“ Bedřich Smetany.
Šla jsem tam, protože měla jsem zájem a taky měla jsem vstupenku zdarma.
Dlouho jsem se připravovala, líčila jsem se, vybírala jsem oděv. Jela jsem tam metrem na stanice Můstek a pak šla jsem pěšky.


Dívala jsem se na operu. Bylo to zajímavé, ale moc jsem nerozuměla, protože jsem nemohla přesně slyšet slova, a titulky jsem moc neviděla, protože mám špatný zrak. Ale dobře jsem viděla pódium a zpěváky, a hra mě moc zajímala. Během přestávky jsem si dala pohár šampaňského, moc mi to chutnalo.Všechno bylo dobře a profesionální, ale neměla jsem ráda zpěv ženy, která měla role Esmeraldy (komediantka).
To byl užitečný zážitek, protože taky jsem si představila, jak můj bratr bude zpěvat na tom velkém pódiumu za několik let!

Foto – Oksana Kravchenko, Diana Alcheva

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *