Výlet do Brna na Masarykovu univerzitu

Zdena Malá, ředitelka střediska

Po říjnové exkurzi na univerzitu v Plzni se krystalovští studenti v pátek 8.11. vydali do Brna. Na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity je možné studovat řadu oborů, o které mají naši studenti zájem. S velkými obavami jsme se vydali autobusem po problematické dálnici D1 směr Brno. Naštěstí nás cestou tam nečekaly žádné zácpy, jen místa se sníženou rychlostí. Do Brna jsme dorazili jen s půlhodinovým zpožděním.Pan proděkan Pospíšil a jeho kolegové nám připravili prohlídku krásně zmodernizované hlavní budovy fakulty.

Asi nejpůsobivější byla knihovna. Zaujaly nás také malé studovny pro skupinové práce studentů, skupinka studentů si je může elektronicky zarezervovat a pak se v nich v danou dobu společně učit nebo připravovat prezentace.Pak jsme se rozdělili na čtyři skupiny – pedagogika, dějiny filmu, anglistika a dějiny umění. První dva obory sídlí v hlavní budově, anglistika a dějiny umění ve starších budovách několik minut od té hlavní. Prováděli nás doktorandi z těch oborů, ukázali knihovny a učebny a odpovídali na otázky. Nejdůležitější informace je samozřejmě ta o přijímací zkoušce. Na všech katedrách FF MU je první kolo tzv. test studijních předpokladů, něco podobného jako SCIO, jsou v něm otázky z logiky, matematiky a verbálního myšlení, ale fakulta si ho připravuje sama – podívejte se sami https://www.muni.cz/media/3097986/tsp2018-varianty1-10.pdf. Po tomto testu následuje druhé kolo, může to být oborový test, může to být motivační pohovor, to je na jednotlivých katedrách různé. V letním semestru bude pro zájemce seminář přípravy na TSP testy na různých fakultách vysokých škol v Praze, Brně, Olomouci a jinde.Po prezentacích jsme se všichni opět shromáždili u hlavní budovy a paní Katka nás odvedla do centra a dala tipy, kam se máme jít podívat. Následovalo volno do šesti hodin. V textech níže si můžete přečíst, co studenti v Brně dělali. v šest večer jsme se sešli před Janáčkovým divadlem, všichni přišli včas a hned jsme se vydali na cestu do Prahy. Několik studentů si našlo v Brně ubytování a zůstali přes víkend.Doufáme, že studenti budou podávat přihlášky i do Brna a mnozí tam úspěšně vystudují.

После поездки в университетский город Плзень, для наших студентов была напланирована следующая экскурсия, в пятницу 8.11. все желающие отправились в Брно в Масариков университет. Сначала был просмотр главного здания философского факультета. Потом студенты разделились на четыре группы – педагогика, история искусства, англистика и история фильма. Каждую группу сопровождали аспиранты, которые подробное обьясняли условия поступления и дальнейшего обучения. Вступительные экзамены для всех кафедр в первом туре – тест на предпосылки к обучению TSP, который состоит из логической, математической и вербальной частей. Примеры теста: https://www.muni.cz/media/3097986/tsp2018-varianty1-10.pdf. Надеемся, что некоторые студенты подадут заявления в этот университет и успешно пройдут испытания. После информационных лекции студенты могли прогуляться по Брно, в заметках они деляться своими впечатлениями.

Amra Mešić, K7

Minulý týden jsem měla dlouhý víkend, protože jsme jeli do Brna. UJOP  organizoval exkurze a bylo to krásná cesta. Do Brna jsme jeli autobusem. Mysleli jsme, že to bude dlouhá cesta protože jsme museli jet dálnici, a tam často bude dopravní zácpy, ale není byla dlouhá. Když jsme přijeli do Brna šli jsme do Filozofické fakultě, a tam jsme měli prezentace obora který jsou populární mezi studenty na UJOP, a to jsou anglistika, film, pedagogika a umění. Já jsem slyšela prezentace o pedagogice, protože jsem skončila studií sociálně pedagogike v Bosny, a chci studovat něco podobné v České republice. Prezentace nebyla dlouhá a mluvili jsme se studentkami které jsou studovali tam bakalářské a magistarské studie, a teď studuju doktorske studie na oborů andragogie. Po prezentaci jsme měli volno, a já a kamarádi jsme měli krásný víkend tam. Nejdřív jsme pili kávu, a potom měli skvělé jídlo. Obědvali jsme U dřevěného vlka, a oběd byl velký a levnější než v Praze. Večer jsme šli do baru a diskotéky, a měli moc skvělou noc. Počasí jsou taky bílé dobře, ale bylo chladno. V sobotu pršelo, a nemohli jsme se dívat na město a jít na procházku. Pili jsme kávu a měli oběd, pak odjeli na Dolní nádraží. Zpátky domů smo šli vlakem který je byl fantastický. Moc ráda cestuji vlakem. 

Když jsme byli v kavárně, mluvili jsme o tom, jak je Brno levnější než Praha, a můj kamarád řekl: všechno je levně když nejsi v centru Prahy, a Brno daleko od centra Prahy. Ráda cestuji ale teď vím, Praha je můj dům.

Milica Vukadinović, K7

O vikendu jsme šli na výlet do Brna. Brno je moje oblíbéno město v České republice. Bydlela jsem tam před 2 roky protože jsem tam byla na Erasmus programu. Tam jsem taky studovala socíální práci v Fakultě Sociálních studií.

Když jsme přijeli do Brna, nejdřív jsme šli do Filozovické fakultě. Tam jsme měli prezentace o různých oborech. Já jsem šla na prezentace o pedagogice. Myslím, že prezentace byla dobrá pro studenty, ktery chtějí studovat v Brně.

Potom jsme měli volný čas. Proto jsme šli na dlouhou procházku. Nejdřiv jsme šli na kávu v kavárně blízko Rektorátu Masarykove Univerzite, a potom na Špilberk. Myslím, že je Špilberk moc krásný hrad, a taky má krásný park. Potom jsme šli na náměstí Svobody kde je Brněnský orloj. Pak jsme šli na Zelný trh. Tam obvykle bude market, a můžeme koupit ovoce a zeleninu.

Večer jsme šli na oběd v restauraci U Dřevěného Vlka, kde jsem obvykle šla když jsem bydlila v Brně. Po obědu jsme šli v koleji Vinařska, kde jsme měli pokoj. Tam jsem taky bydlela před 2 roky, a tam jsou ted‘ moji kamarádi který studují v Brně. V noci jsme šli  do klubu.

V sobotu jsme měli dlouhý den protože počasi byl špatné, a nemohli jsme jít na procházku. Šli jsme jenom do kavárny a do restauraci. Potom jsme jeli do Prahy vlakem. Rada cestuju vlakem.

Roman Filipev, K3

8. Listopadu od jazykové školy ÚJOP uskutečnil výlet do nádherného města Brna, druhého největšího města v České republice.Hlavním místem naší exkurze byla návštěva Masarykovy univerzity, zejména fakulty filmografie, filozofie, angličtiny a literatury.

Je to velmi zajímavá univerzita, podobnou jsem viděl jen v kině, kde je na území knihovna, salónky, architektonické objekty, zvenčí i uvnitř budov. Po univerzitě se všichni rozešli po městu a začal jsem prohlížet a fotografovat památky a zajímavá místa. Velmi zajímavé pozorovat na památky v moderní stylu na pozadí renesanční architektury.

Neviděl jsem velký rozdíl mezi Prahou a Brnem. Historická místa, podobný styl architektury, kde se spojují dějiny časů a moderní pohledy, rozvinutá infrastruktura, hodně turistů, obchodů a trhů, to vše je přítomno v obou městech.Cesta autobusem trvá asi 3 – 3,5 hodiny autobusem v jednom směru. Populace je asi 380,681 lidí. Nejdůležitějším průmyslovým odvětvím města je těžké strojírenství. Pak cesty jsem se vrhl do České republiky ještě více a objevil jsem pro sebe nové místo.

Byly použity fotky Zdeny Malé, Oleksandry-Marii Dzhavadian, Amry Mešić, Any Ciornea

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.