Skvostná Bílkova vila

Další exkurze z cyklu Umělecké památky Prahy – Bílková vila. Známý český sochař František Bílek sám navrhl stavbu i interiéry skvostné vily.

Negovorina Ekaterina, K1

26. února v 14:00 se sešla skupina lidí, kteří by chtěli vidět Bílkovu vilu na vlastní oči, protože samozřejmě všichni o ní slyšeli.

Když jsme tam dorazili, paní Jana Borkova si šla koupit lístky, zatímco všichni se mohli podívat na vilu zvenku.

Uvnitř nás vítala paní průvodkyně, svlékli jsme bundy a kabáty a šli spolu na exkurzi.

Myslím si, že všichni se dozvěděli něco nového a zajímavého o Františku Bílkovovi, o jeho rodině a jeho životě. Například, že ten dům navrhl sám Bílek, aby měl klidné místo, kde on může pracovat a zároveň může žít s rodinou. Proto v Bílkově vile jsou i ateliér, i obytná část. V ateliéru jsme mohli vidět jeho sochy z různých materiálů. Nejvíce se mi líbily dřevěné sochy, protože je složité představit, jak z polena člověk může vytvořit taková vrcholná díla.

V obytné části byli také malé sochy a obrazy Bílka. Ačkoliv tam nebyl všechen původní nábytek, člověk ihned může představit, jak vlastně žila Bílkova rodina. Jak například oni vítali hosty a spolu večeřeli, jak odpočívali na terase, jak žena Bílka Berta seděla a pracovala vedle kuchyně… Ale nejvíce mi utkvělo v paměti to, že děti měly na druhém patře malá okna, odkud mohly pozorovat svého otce v práci.

Všechen nábytek ve vile vytvořil František Bílek včetně lustrů a váz. Krásné skříňky a stolky jsou ozdobeny květinami a ptáky.

Bílkova vila má nějakou osobitou atmosféru, ve které se cítíte útulně a klidně. Domnívám se, že líbila se všem. Takže moc děkujeme za tu exkurze a těšíme se na další výlet!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.