Petřínské sochy a jiné

Anastasia Khomova, K1

Jaro dorazilo do Prahy a navzdory všem omezením je to skvělý čas na procházky a studium umění. Ano, muzea jsou zavřená, ale to znamená, že půjdeme hledat další venkovní umění v přírodě – sochy! Obešla jsem Petřín a vyfotografovala několik neobvyklých soch. A přemýšlela jsem, jaké to byly sochy? Kdo je na nich zobrazen? Našla jsem odpověď na všechny tyto otázky a rada bych o ni pověděla!

Klasika a historie

Dvanáct minut od I.P.  Pavlova, pět minut od Újezdu a jsme tam.  Před námi je socha Karla Hynka Machy od Josefa Václava Myslbeka.  Ještě není květen, ale šťastné páry chodí kolem i v době koronaviru.

Pomník a hrob Vítězslava Nováka

Socha hudebního skladatele Vítězslava Nováka v petřínské stráni je dílem Jana Kodeta. Pomnník vytvořen na přání umělcovy vdovy. Do jejího podstavce byla vložena urna s Novákovým popelem. Socha stojí u parkové cesty nedaleko nad dolní stanicí lanové dráhy.

Můžu říct, že je to hrob v parku?

Fontána s hrajícími si chlapci (Petřín)

Ale nechme tu podivnou a tajemnou sochu skladatele a odpočineme si na lavičce. A pak nás předběhne malá skulptura s dětmi a žábami.

Fontána s hrajícími si chlapci (Fontána U Žabiček, Masarykovi vnuci), Seminářská zahrada. Fontána se sochou dvou chlapců (předlohou byli Masarykovi vnuci, synové Olgy Masarykové, Leonard a Herbert Revilliodovi, kteří později zemřeli během 2. světové války) hrajících si s rybou, 6 žab a 2 ještěrek; autor Karel Dvořák roku 1948, umístěna byla roku 1949.

Socha Jana Nerudy

Socha českého básníka a publicisty Jana Nerudy z generace májovců je umístěná v Petřínských sadech. Autorem bronzové sochy odhalené dne 22. října 1970 je sochař Jan Simota, který na dílu spolupracoval s architektem Karlem Lapkou. Realistická socha znázorňuje stojící postavu, s rukama za zády, v nichž drží klobouk. Neruda je znázorněný jako starý, životem unavený.

Sám Jan Neruda se narodil na Malé Straně v Újezdských kasárnách, tedy nedaleko této sochy. O zdejším prostředí napsal například svou knihu Povídky malostranské.

Socha Harmonie na pražské Kampě

Pojďme dolů a půjdeme do muzea Kampa. Okamžitě najdeme mnoho moderních uměleckých děl. Ale můžeme také najit něco klasičtějšího…

Socha inspirována Šri Činmojem, autorem je britský sochař Kaivalya Torphy a odhalena byla 23. října 2009. Šrí Činmoj byl guru a duchovní učitel, který vedl své žáky k tomu, aby spojovali modlitbu, meditaci a aktivní život ve společnosti. Dodnes má svoje žáky po celém světě i v České republice.

Socha Réva (Dívka s hrozny), U Sovových mlýnů

Další socha se schovala na území muzea hned za obrovským keřem.

Mramorová socha dívky s hrozny je dílem sochařky Karly Vobišové z r. 1960. Dívčí akt stojí na pískovcovém podstavci, pravou nohu má přesunutou, levou mírně pokrčenou v kolenou. V rukou spojených na prsou drží hrozen vína, réva jí zdobí i vlasy.

Pomník Josefa Dobrovského

Pomník Josefa Dobrovského je busta českého historika a zakladatele bohemistiky a slavistiky nacházející se v u Werichovy vily v parku Kampa na Malé Straně v Praze.

Bustu i celý památník z roku 1891 navrhl sochař Tomáš Seidan, celý pomník s kamenným podstavcem vznikl v roce 1902, vytvořil ho kameník Václav Žďárský. Původně stál ve Vrchlického sadech u pražského hlavního nádraží.[2] Při náletech v květnu 1945 byl pomník poškozen.[1] K opravě došlo v roce 1947, poté se pomník přesunul před zahradní domek, který se stal bydlištěm Josefa Dobrovského po jeho odchodu na penzi, tedy Werichovu vilu.

Busta Jana Wericha

Na zdi vedle vstupní brány do vily čp.506/4 U Sovových mlýnů Praha 1 Kampa, kde v letech 1945-1980 bydlel Jan Werich, byla svého času umístěna jeho busta. Vytvořil ji brněnský sochař Nikos Armutidis bez honoráře.

Cestování po Malé straně a Petřínů bylo velmi dobře. Kdo by si myslel, že kromě velkých slavných soch, velkého tajemství a velkého zájmu udržují i malé fontány se žabami nebo socha muže pod stromem…

Používána informace z webu:
https://www.prague.eu/cs/objekt/mista/1870/socha-karla-hynka-machy
https://www.hrady.cz/pomnik-pamatnik-pomnik-a-hrob-vitezslava-novaka
https://commons.wikimedia.org/wiki/Category:Font%C3%A1na_s_hraj%C3%ADc%C3%ADmi_si_chlapci_(Pet%C5%99%C3%ADn)
https://pamatkovykatalog.cz/socha-reva-15635255
https://cs.wikipedia.org/wiki/Pomn%C3%ADk_Josefa_Dobrovsk%C3%A9ho_(Praha)
https://www.pametni-desky-v-praze.cz/2020/10/09/werich-jan-na-zdi-vedle-vstupni-brany-do-vily-cp-506-4-u-sovovych-mlynu-praha-1-kampa/

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *