Beseda s autorkami učebnice

Není mnoho učebnic, ze kterých by bylo možné učit se česky. Když si vybíráte učebnici angličtiny nebo španělštiny, máte výběr obrovský. Tyto jazyky se učí miliony studentů, trh s učebnicemi je tedy velký a vyplatí se stále psát a vydávat další a další. Když hledáte učebnici češtiny, máte tak deset možností. Pokud budete chtít materiál, který je pro více úrovní, je postavený na komunikativní metodě, vypadá moderně,  má metodické a doplňkové materiály pro učitele i studenty, vyjde vám z toho celkem jednoznačně některá učebnice od Lídy Holé Krok za krokem.

Lída Holá spolu s Pavlou Bořilovou vytvořily dvě řady učebnic (Čeština expres pro úrovně A1-A2 a Čeština krok za krokem pro úrovně A1-B1, úroveň B2 se právě připravuje), vycházejí v několika jazykových mutacích (anglické, německé, ruské, ukrajinské).

Se svým týmem spoluautorů vydává adaptovanou prózu v češtině (to jsou zjednodušené pohádky, pověsti, ale také povídky a romány českých autorů s obrázky, slovníčky a úkoly) a připravila gramatické tabulky Česká gramatika v kostce ve 14 jazykových mutacích. Na webových stránkách k učebnicím mohou studenti najít i materiály pro samostatnou přípravu Materiály on-line – CzechStepByStep

V přípravných kurzech ÚJOP UK Praha se tradičně používají učebnice Česky krok za krokem 1 a 2. A tradičně se autorky vždy na jaře vydávaly se studenty diskutovat. V roce 2020 jsme kvůli náhlému přechodu na online výuku obvyklou besedu vynechaly, ale na jaře 2021 jsme si už na webinář troufli.

V pátek 9. dubna se na besedu přihlásilo skoro 30 studentů ze všech tříd středisek Krystal a Hostivař, připojily se i lektorky, které právě neučily. S oběma autorkami jsme si povídali 90 minut, i tak nestihly zodpovědět všechny otázky, které na ně studenti měli.

Otázky studenti psali na jamboard, některé spontánně pokládali i během rozhovoru. Zajímalo je, jak dlouho se učebnice připravuje, kolik stojí její vydání, jak zisková je její e-verze. Navrhovali vytvoření dalších online cvičení, ptali se na další plány obou autorek. Zajímalo je, kde berou nápady pro texty a ilustrace a obrázky. A jak mají ošetřené nezákonné šíření svých učebnic.

Příští rok budeme besedovat znovu, snad opět živě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.