Humanitní čeština – 2

Studenti ze třídy KN1 v rámci předmětu Humanitní čeština probírají na hodinách také části historie. Na poslední hodině se věnovali Přemyslovcům (český, středověký vládnoucí rod). Seznamte se s domácí prací jedné z našich studentek.

Yui Nemoto

Václav II.

Václav II. byl šestý český a první polský král. Narodil 27. září 1271 v Praze a umřel 21. června 1305 ve Starém Městě v Praze na tuberkulóze. Jeho otec byl český král Přemysl Otakar II. a jeho matka byla česká královna Kunhuta Uherská, která byla vnučka uherského krále a druhá manželka Otakara II. Vdal se za Gutu Habsburskou a Elišku Rejčku. Během jeho vládnutí hornické centrum vzniklo v Kutné Hoře.

Jeho hlavní úspěch byl, že nainstaloval minci pražského groše a stimuloval ekonomický růst a zahraniční obchod a že udělal nový horní zákon, který se jmenuje Ius regale montanorum.

Václav II. uměl dobře literaturu a myslel dobře o dolu.

Poprvé se stal šestým českým králem v roce 1278, protože jeho otec Otakar II. umřel bitvou na Moravském poli. Ale Václavovi II. Bylo jenom 7, proto se Ota V. Braniborský stal poručníkem Václava II. Ota V. Braniborský chtěl kontrolovat zemi, a proto odvedl Václava II. do Braniborska. Po několika letech Ota V. souhlasil s tým, že Václav II. přijede zpátky do Čech. A Václav II. se stal zase českým králem a taký Moravským markrabí.

Václav II. se stal Moravským markrabí v roce 1283. Bylo mu 12. Dříve zase nedělal hlavní věc, protože to začala dělat Záviš, který byl z Falkenštejna a nový partner Kunhuty. Ale Václav II. poslal Záviše do vězení a popravil ho. Začal se snažit dostat Polsko.

V roce 1285 se oženil s Gutou Habsburskou a v roce 1289 dostal syna Václav III.

Stal se prvním polským králem v roce 1300 jako Václav I.

Po roce dal synu Václavovi III. korunu uherskou.

Římský král Albrecht se seskupil s lidí lidmi proti Přemyslovcům, a snažil bojovat s Václavem II. Podzim v roce 1304 skupina Albrechta dojela do Kutné Hory, ale neměl úspěch a šla zpátky. Ale potom Václav II. brzy umřel na tuberkulóze.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.